Praktikværtaften 2018 – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

Skovskolepraktik > Få en praktikant > Praktikværtaften 2018

Praktikværtaften 2018

Årets praktikværtaften er en oplagt mulighed for at komme i direkte kontakt med de kommende praktikanter fra Skovskolens tre professionsbacheloruddannelser



Tidsplan for praktikværtaften 6. februar 2018 på Skovskolen

Som start på en hyggelig aften byder Skovskolen på en let anretning i Skovskolens Spisehus klokken 18.00-19.00. Starttidspunktet for selve arrangementet bliver klokken 19.00 i Quercus-Huset, hvor vi går lige på med frit slag for snak mellem praktikværter og studerende. Vi forventer, at aftenen slutter cirka klokken 22.00. Vi reserverer et begrænset antal værelser til de af jer, der kommer langvejs fra.
Skriv til vores praktikkoordinatorer, hvis du vil tilmelde dig praktikværtaften 2018

Deltagere til praktikværtaften
(listen opdateres løbende)

  • Anvø Naturcenter
    (Pia I.T. Jakobsen)
  • Banedanmarks Forst Teknik
    (Christian Møller Laursen, Sebastian Klint Grønbæk, Mikael Windeløw Kristensen og Morten Hasle)
  • Boserupgård Naturcenter 
    (Moses Knudsen)
  • Bregentved
    (Jesper Hvid Jørgensen og Rasmus Bach Nielsen SL19) 
  • Danmarks Jægerforbund
    (Franz Holmberg og Gitte Ramskov NAKU18)
  • Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse
  • (Catrina Bjerregaard)
  • Fredensborg Kommune Team Vand og Natur
    (Mille Krambeck Hansen og Joakim Nybo Langaa SL19)
  • Frederiksberg Kommune
    (Susanne Viuf og Pernille Thomsen)
  • Frederikssund Kommune
    (Berit Luise Mogensen, Troels og Sigurd SL19)
  • Furesø Kommune
    (Benedicte Isabella Dyekjær, Rasmus Emil Lindhede og Frederik Windekilde Christensen SL19)
  • Geopark Vestjylland
    (Thomas Holst Christensen)
  • Gribskov Kommune 
    (Christian Lundberg og Caroline Bechsgaard Sørensen SL19)
  • HedeDanmark - Entreprise, Natur, vand og plantning
    (Sjælland/Ledøje og Sorø)

    (Mikkel Brünner, Jesper Birger Pedersen, Emil Würtz SL19, Stina Kaufmann og Christian Dyhrberg SL19)
  • HedeDanmark - Outdoor Facility Service
    (Sjælland/Frederikssund og Ballerup)
    (Helle Dahlgren)
  • HedeDanmark - Skov/Natur og Vand (Fyn)
    (Thomas Bager Nielsen)
  • HedeDanmark - Skov (Jylland Midt Vest - Studsgård Herning)
    (Thomas Steen Mikkelsen)
  • HedeDanmark (Sjælland/Sorø)
    (Mathias Jensen)
  • Herning Kommune Natur og Grønne Områder
    (Erik Skibsted, Lise Kjær, Poulsen, Asbjørn Houstrup Kromann SL19 og Karen-Louise Schmidt) 
  • Hillerød Kommune By og Miljø og formidling af Parforcejagtlandskabet og Nationalpark Kongernes Nordsjælland
    (Jeff Rasmussen og Kristian Søgaard)
  • Ishøj Naturcenter
    (Mads Ellegaard, Mikael Buus Nielsen SL19 og Camilla Kaas Jensen)
  • Jammerbugt Kommune
    (Stine Block Mattesen SL18)
  • Kolding Kommune By- og udviklingsforvaltningen
    (Stine Houborg og Mikkel Arveland-Christensen)
  • Københavns Kommune Teknik og Miljøforvaltningen
    (Stine Kofoed Frederiksen, Mikkel Gaardsted Jensen (SL19) og Christine Nuppenau)
  • Nordfyns Kommune
    (Niklas Henning Jensen)
  • Nationalpark Thy
    (Anna Worm)
  • NaturBornholm og Bornholms Museum
    (Mads Hasle Laursen NAKU18)
  • Naturcenter Amager Strand
    (Thomas Ziegler eller kollega)
  • Naturpark Åmosen
    (Thomas Larsen Schmidt)
  • Naturstyrelsen Blåvandshuk
    (Jens Randrup SL19), Karsten Lund Platz og Søren Bernth Johansen) 
  • Naturstyrelsen Hovedstaden
    (Steen Bjarke Hansen og Niels Riis Pedersen SL19)
  • Naturstyrelsen Fyn
    (Søren Kirk Strandgaard)
  • Naturstyrelsen Kronjylland
    (Steen Bonne Rasmussen)
  • Naturstyrelsen Thy
    (Tommy Hansen, David Møller Carlsson SL19 og Zacharias Sebastian Holm Jacobsen SL19)
  • Naturstyrelsen Trekantsområdet
    (Simon Bo Sørensen og Lasse Hermansen SL)
  • OK Nygaard
    (Katrine Olsen, Martin Piechnik og Tue Højdal)
  • Randers Naturcenter
    (Helle Marie Taastrøm og Christian Skelmose Jensen, SL19)
  • Roskilde Kommunes Materielgård
    (Rasmus Piil og Anne Kathrine Lang HOPI19)
  • Rudersdal Museerne
  • Skovdyrkerforeningen Midt
    (Lars Hedegaard og Henrik Buhl)
  • Skovdyrkerne
    (Heine Fischer Møller, Anders Elmholdt og Kristian Gernow og Niels Falster Holm SL19)
  • Skåneskogens Utveckling AB
    (Björn Humble Hedegaard og Simon Tofte Lorentzen)
  • Sorø Kommune Teknik, Miljø og Drift, Plan, Byg og Trafik
    (Janus Storland Høhne)
  • Varde Kommune
    (Henrik Abildgaard Nonnegård, Mette Bækgaard Johnsen og Charlotte Horn)
  • Vejle Kommune, Natur og Friluftsliv Teknik & Miljø
    (Lars-Bo Lykke Christensen, Trine Hedemand og Søren Vingum Christensen SL19)
  • Vordingborg Kommune
    (Thomas Eglin og Ole Sejr Jakobsen)

Tid og sted

Praktikværtaften finder sted 6. februar 2018 med start klokken 18.00 på Skovskolen i Nødebo:
Skovskolen
Nødebovej 77 a
3480 Fredensborg

Direkte dialog med de kommende praktikanter

En vigtig del af praktikværtaften på Skovskolen er markedspladsen. Her cirkulerer de kommende praktikanter rundt for at høre om mulighederne i de forskellige praktikstillinger. Der er mulighed for at koble sig på vores trådløse netværk - men husk, at direkte dialog fungerer bedre end fine fremvisninger. 

Bliv synlig på markedspladsen

På markedspladsen kan du som potentiel praktikvært blive synlig med roll-ups, plakater og andet, der præsenterer jer bedst muligt. Festlige, fornøjelige og opsigtsvækkende bannere, udstoppede dyr, bæverdæmninger og andet udstillingsblikfang er oplagt. Husk bare, at der er grænser for arealet til hver stand - så din nabostand ikke pludselig står gemt bag for eksempel et storsejl.